MyForum™Wednesday, 22-Jan-2025, 4:52 PM
Main Logged in as Guest | Group "Guests" | RSS
200

  • 1 click movie downloads (195)
  • Download igre (109)
  • Srecan rodjendan (1)
  • Sta devojke treba da znaju o muskarcima (0)
  • Prosečno inteligentni su najbolji u seksu (0)
  • Koji je vaš ljubavni stil? (0)
  • Zablude o romantici (0)
  • Autodesk 3ds Max 2010 (0)
  • B&W 2 (0)
  • Fobije (0)

  • [ New messages · Members · Forum rules · Search · RSS ]
    • Page 1 of 1
    • 1
    Naučne zanimljivosti
    kubanac
    Date: Saturday, 12-Dec-2009, 9:28 PM | Message # 1
    Admin
    Group: Administrators
    Messages: 100059
    Reputation: ±
    Status: Offline
    Kako definišemo pol?

    Južnoafrička atletičarka Kaster Semenija (Caster Semenya), na Afričkom Juniorskom Šampionatu 2009, osvojila je zlato na trkama na 800m i 1500m. Sa vremenom 1:56.72 u trci na 800m popravila je za 7 sekundi, i na 1500m za 25 sekundi, svoje prethodne rekorde za manje od 9 meseci, postavljajući nacionalni i svetski rekord. Međutim, Internacionalna Asocijacija Atletičarske Federacije (IAAF- International Association of Athletics Federations) je objavila da je u obavezi da ispita ovaj slučaj, jer je “ovakva vrsta dramatičnih poboljšanja ponekad posledica upotrebe zabranjenih lekovitih supstanci“. Pošto nije pronašla ništa, IAAF je zatražila od Kaster da uradi test određivanja pola.

    Rezultati testa za određivanje pola svetske šampionke na 800m pokazali su da ona poseduje i muške i ženske polne karakteristike. Većina će pomisliti da je lako odrediti nečiji pol jednostavnim pregledom sekundarnih polnih karakteristika. Međutim, da je situacija mnogo komplikovanija pokazuje slučaj 19 godina stare južnoafričke atletičarke. Dakle, kako definišete pol?

    Testiranje pola uključuje specijaliste iz oblasti endokrinologije, ginekologije i fiziologije. Oni objašnjavaju da postoje četiri tipa određivanja pola. Prvo je vaš fenotipski pol, tj. spoljašnje seksualne karakteristike koja osoba poseduje na osnovu svog genetičkog zapisa iliti genotipa.

    Drugo predstavlja vaš sociološki pol tj. ono kako se vi osećate, kako su vas odnegovali i koji je uglavnom u skladu sa fenotipom.

    Treći je vaš gonadalni pol koji podrazumeva da li posedujete jajnike ili testise, muške ili ženske reproduktivne organe.

    Četvrti tip je biološki ili hromozomski pol, da li posedujete XX polne hromozome koji determinišu ženski ili XY koji determinišu muški pol. Zapravo, polni hromozomi i geni koje ti hromozomi sadrže su ti koji upravljaju, preko sinteze hormona, razvojem bebe u materici u pravcu ženskog ili muškog pola.

    Dakle, dijagnoza intereksualnih stanja nije samo zasnovana na anatomiji, kako većina misli, već i na genetskim, hormonalnim, fizionomskim, sociološkim i drugim faktorima.

    U materici geni određuju da li će se fetus razviti u muški ili ženski pol kontrolišući sintezu hormona. Na primer, jedno od češćih pojava (samo 3.000 dece u Velikoj Britaniji; jedno na svakih 5.000 deteta) jeste sindrom androgene neosetljivosti (androgen insensitivity syndrome) gde fetus sadrži muške polne hromozome XY, ali zbog mutacija u andrognim receptorima, ne reaguje na testosteron.

    Posledica je da se dete razvija ka ženskom polu iako je genetički muškarac. Testisi postoje, ali nisu potpuno razvijenni i spušteni, pa ostaju unutar tela i stanje se ne uočava do puberteta kada devojci izostane menstruacija. Ovakve osobe su najlepše žene. Znatan broj manekenki ima ovaj sindrom. One su jako visoke, dugih nogu, imaju jako čvrste i lepe grudi, čisto lice bez akni i vrlo male naslage masnog tkiva jer imaju brži metabolizam i veći procenat mišićnog tkiva.

    Druga pojava jeste kongenitalna adrenalna hiperplazija (congenital adrenal hyperplasia), gde fetus sadrži ženske polne hormone XX, ali sintetiše velike količine testosterona što dovodi do razvoja muških polnih karakteristika. Postoje i poremećaji u broju polnih hromozoma, kao što su Tarnerov sindrom, gde ženske osobe imaju samo jedan X, ili Klinefelterov sindrom, gde muškarci imaju 2 X i jedan Y polni hromozom. Osobe sa Klinefelterovim sindromom su visoke i imaju izraženiju pojavu akni zbog povećane sinteze testosterona.

    Svetska Zdravstvena Organizacija ističe da je pol socijalna konstrukcija. Dakle, kako neka osoba sebe polno doživljava može biti drugačije od biološkog pola koji joj je prepisan. U slučaju Kaster Semenije čitav proces mora da je za nju i njenu porodicu bio vrlo potresan. Njena porodica ju je odgajila kao devojčicu, a sada je IAAF ubeđuje da ona to nije.

    Sada je na njoj samoj da donese odluku da li se oseća kao žena ili kao muškarac. Ono što je sigurno jeste da Semenija ne snosi nikakvu krivicu, obzirom da nikada testove za određivanje pola nije radila, i da sigurno nije pokušala svoju jedinstvenost iskoristi na pogrešan način.

    Interesantni su podaci da je Internacionalni Olimpijski Komitet od 1999. ukinuo testiranje pola. Na Olimpijskim igrama mogu da učestvuju transseksualni sportisti ako su prethodno obavili operativnu promenu pola i dvogodišnju hormonalnu terapiju (osim ako se pol nije promenio pre puberteta). Internacionalna Asocijacija Atletske Federacije ukinula je testiranje pola 1992. godine. Zatraženo je da se testiranje ponovo obavi u slučaju Kaster Semenlije 2009. godine.

    B92







    kubanac
    Date: Sunday, 13-Dec-2009, 1:03 PM | Message # 2
    Admin
    Group: Administrators
    Messages: 100059
    Reputation: ±
    Status: Offline
    Smrt više ne stanuje ovde

    U eksperimentu koji oduzima dah američki biolog Mark Rot je na tragu "mehanizma umiranja" - on svoje zamorce ubija otrovnim gasom, a zatim, nakon šest sati provedenih u smrti, uspeva da ih oživi bez posledica


    Prekidač za život

    Neki naučnici su spremni da se suoče sa gotovo nerazumnim zadacima, na koje bi većina racionalnih osoba samo odmahnula rukom. Tako u Centru za istraživanje raka "Fred Hačinson" u SAD, sad već svetski poznati biolog Mark Rot sa svojim timom izvodi nešto što gotovo liči na cirkusku tačku ili mađioničarski trik.

    U njegovoj laboratoriji miševima se pod stakleno zvono naglo ubacuje izuzetno otrovni gas vodonik-sulfid. Izložene ovom istinskom Tanatosu među gasovima, pri koncentraciji od 80 ppm, životinje praktično umiru. Ne kreću se, ne dišu, temperatura im pada na 11 stepeni Celzijusa, a uređaji pokazuju da im je i srce stalo.

    Većina istraživača bi laboratorijsku životinju u ovakvom stanju verovatno uhvatila za rep i bacila u korpu sa animalnim otpadom. Međutim, ovako ugušeni sisar nije ubijen. Kad mu se nekoliko sati kasnije vrati kiseonik, on će početi da mrda, udisaće i na kraju sasvim oživeti, kao da nikad nije proveo čitave sate u stanju smrti.

    Stvar je prilično efektna. Čitav ogled sadrži onu enigmu i neočekivani obrt, kojih vrlo retko ima u skupim i sofisticiranim savremenim naučnim eksperimentima, a koji su u mladim danima tehnološke revolucije, u takozvanoj belle epoque, nagonili uzbuđenu publiku da se okuplja u ulici Hjuston u Njujorku da posmatra misteriozne oglede Nikole Tesle ili nova čuda elektriciteta u Menlo parku gde je javnost zasenjivao Tomas Edison.

    Turn off/turn on

    U Rotovom ogledu sve izgleda kao da je pomoću koncentrisanog otrova moguće prebaciti život u stand by režim i "isključiti" ga na pet do šest sati, da bi se potom ponovo uključio bez ikakvih ćelijskih oštećenja. Time se otvaraju sasvim nove perspektive u vezi sa onim što bismo nazvali "mehanizmom umiranja".

    Rotovi eksperimenti otkrivaju jedno naizgled novo, zapanjujuće lice funkcionisanja metabolizma, ali ono u prirodi nije nepoznato. "Mnoge životinje pokazuju ono što mi nazivamo ‘metaboličkom fleksibilnošću’, što je sposobnost da se sasvim uspori disanje i rad srca, da bi kao rezultat ‘isključile sebe’ u odgovoru na fizički ili stres sredine", objašnjava na svom sajtu Mark Rot.


    Majkl Rot

    Mnogi sisari, od veverica do medveda, u stanju su da pređu tokom zime u hibernaciju ili takozvanu estivaciju pri velikim vrućinama, a poznata je i takozvana embrionička dijapauza, zastoj u razvoju embriona koji se javlja kod 70 odsto sisara. I svi oni uspevaju da se zaustave i potom da se iznova pokrenu bez posledica.

    "Naš cilj je da razumemo ovu fleksibilnost", kaže Rot, koji je zapravo otišao znatno dalje od hibernacije i usporenja metabolizma, postavljajući pitanje da li je u određenim situacijama moguće sasvim isključiti živi organizam isto onako kao što svaki čas pomoću prekidača isključujemo televizor, računar, peglu ili šporet. I potom, što je mnogo izazovnije, ponovo ga uključiti? Rotovi ogledi pokazuju da jeste.

    Mark Rot se ovim istraživanjima bavi od smrti svoje kćerke 1995. godine. Budući da su izgledne svakojake primene, nastavak ovih istraživanja trenutno finansira DARPA, američka vojna agencija za napredne istraživačke projekte, a Rot je osnovao kompaniju Ikaria da bi unapredio svoje otkriće. U međuvremenu, ono se našlo u Riplijevom "Verovali ili ne", a o njemu je i televizija CNN nedavno prikazala film Nadmudrivanje smrti.

    Bojni otrovi

    Sve je počelo sa crvima nematodima koje je uspavljivao pomoću azota, a zatim je nastavio sa čitavim nizom sve složenijih životinjskih vrsta – vinskom mušicom drozofilom, žabama i ribama, sve do primene na miševima i pacovima.

    "Otkrili smo da smo u stanju da veći broj raznih životinja stavimo u stanje suspendovane animacije u periodima od 24 sata ili duže, pomoću jedne osnovne tehnike – smanjivanjem koncentracije kiseonika", objašnjava Rot, dodajući da je s vremenom otkrivao koji su gasovi najpogodniji za ovu vrstu gušenja posle koga se organizam oživljava. Osnovni zahtev je da to budu otrovi koji će sasvim zameniti kiseonik.

    Isprva je koristio i ugljen-monoksid, poznat i opasan otrov koji mahom nastaje kao posledica sagorevanja. No, kao izuzetno pogodan pokazao se pre svega vodonik-sulfid (H2S), otrovni gas koji miriše izrazito neprijatno na pokvarena jaja i koji se prirodno javlja u blizini vulkana. U Prvom svetskom ratu u nekoliko navrata je korišćen kao bojni otrov, a u svojoj dugoj, trovačkoj karijeri bio je dobro poznat srednjovekovnim alhemičarima koji su ga nazivali sumpornom parom.

    Prag osećaja čoveka na H2S je izuzetno nizak – njegov miris na pokvarena jaja može se osetiti pri koncentraciji u vazduhu od svega 0,0047 ppm, što je tako malo da se može uporediti sa jednom kapi u 50 buradi od po 200 litara vode. Samo desetak grama ovog gasa može da usmrti veliki broj ljudi, koji posle izvesnih koncentracija gube svaki osećaj mirisa, zatim vid i na kraju nastupa gušenje.

    Danas se ovaj bojni otrov iz Prvog svetskog rata u manjim dozama oslobađa u petrohemijskoj industriji, a povremeno se u manjim dozama može osetiti i u obližnjem Pančevu. Osećajući njegov nepodnošljivi smrad, malo ko bi pomislio da takav gas omogućava da se izađe iz dance de la mort, kruga smrti koji, otkako je civilizacije, znatno oblikuje život i ljudsku kulturu.

    Mehanizam samoubistva

    Međutim, mada Rotovi eksperimenti koriste izuzetno ubitačne otrove, oni nemaju ništa slično sa radovima opskurnog Grigorija Marjanovskog, mračnog sovjetskog doktora za otrove, budući da svi Rotovi zamorci nastavljaju da žive.

    Šta se tu, zapravo, događa? Ako čovek, pacov ili bilo koji drugi živi organizam ne dobija kiseonik nekoliko minuta, njegova smrt je gotovo izvesna. Međutim, tokom uobičajenog gušenja i takozvane hipoksije, organizmi ne umiru zbog toga što nemaju dovoljno kiseonika, već zato što nastavljaju da ga sagorevaju.

    Smrt ne nastaje zbog samog nedostatka kiseonika, već zbog lančanog niza hemijskih reakcija koje uništavaju tkiva a do kojih dolazi čim nivo kiseonika opadne. Međutim, za to je potrebna neka količina kiseonika. A ako se on, pak, sasvim zameni nečim kao što je vodonik-sulfid, ćelije neće "raditi", ali neće biti ni smrtonosnih oštećenja. Sve što treba je ponovo im dati kiseonik.

    Uz razna metafizička pitanja koja ovo istraživanje pokreće, praktične mogućnosti su neverovatno brojne – bolesnici ili stradalnici u nesrećama mogli bi se "isključiti" sve dok se ne dovedu do operacionih sala, a spisak primena je dug koliko i broj onih situacija gde bi se smrt mogla "zamrznuti" dok se stvari ne poprave. Zamislivo je čak i da potencijalne samoubice odlože svoj život do nekih boljih, optimističnijih vremena.

    Jedan od problema je kako metodu primeniti na krupne sisare i čoveka, a druga nevolja s kojom Rot sada pokušava da izađe na kraj jeste kako umesto gasa primenjivati sredstvo koje bi se moglo ubrizgati u venu. Izvesno je da Rotov eksperiment, gušenje životinje i potom, gotovo neshvatljivo, oživljavanje, ipak uspeva da nadmudri onog koga je tradicionalno gledano nemoguće prevariti.

    Smrt za sada samo privremeno posećuje male sisare i druge životinje iz Rotove laboratorije, ne ostajući tu na stalnoj adresi. Međutim, otvoreno je pitanje šta se dešava kad ona zatraži svoje stanarsko pravo.

    B92







    kubanac
    Date: Sunday, 13-Dec-2009, 1:05 PM | Message # 3
    Admin
    Group: Administrators
    Messages: 100059
    Reputation: ±
    Status: Offline
    Arhimed, poluga i Zemlja

    Svi su verovatno čuli poznat Arhimedov citat: Dajte mi oslonac i dovoljno dugačku polugu i pomeriću svet. Šta mislite da li je Arhimedu nedostajo samo odgovarajući oslonac ili još nešto? Ako mislite da je ova Arhimedova rečenica tačna, grešite. Srećom, Arhimed nikada nije saznao koliko je zapravo pogrešio. Čak i da izuzmemo pitaje pravljenja dovoljno čvrste i dugačke poluge, mnogo zakona fizike, čitav Univerzum, okrenuli su se protiv njega.


    Arhimed od Dominika Fetija

    Pre nego što objasnim zašto je Arhimed pogrešio, podsetiću vas kako radi poluga – na najjednostavniji način. Poluga nije ništa drugo nego jedna obična, dovoljno dugačka motka (ili šipka, ako vam se više sviđa) koja olakšava pomeranje teških stvari. Ona omogućava da korišćenjem relativno male sile na jednom njenom kraju, promenom rastojanja između oslonca i krajeva, dobijete višestruko veću silu na drugom kraju. Iskazano jezikom matematike ovo bi glasilo:

    F1 * r1 = F2 * r2

    gde su F1 i F2 – sile na krajevima poluge, a r1 i r2 – rastojanje od oslonca do tačke gde deluju odgovarajuće sile. Kada je ova jednakost ispunjena poluga se nalazi u ravnoteži, ako je jedna strana jednakosti veća, ta strana će “podići” onu drugu.

    Kako je u u uslovima na Zemlji težina tela data sa F = mg, gde je m – masa tela, a g – gravitaciono ubrzanje. Ako ovo ubacimo u gornju jednačinu vidimo da tela različitih masa mogu biti u ravnoteži ako se nalaze na različitim, odgovarajućim, rastojanjima od oslonca poluge. Svima je ovo poznat princip i na osnovu tog principa funkcioniše ona vaga kojom na pojaci mere voće i povrće.

    Vratimo se sada Arhimedu. Vaga i poluge koje poznajemo funkcionišu u uslovima na Zemlji, ali ako hoćemo da pomerimo Zemlju situacija sa gravitacionim poljem (koje daje predmetima težinu) je mnogo komplikovanija. Zbog jednostavnosti neću da ulazim u detalje oko razlika u gravitacionom polju i pretpostaviću da Zemlju treba pomeriti u uslovima koji vladaju na Zemlji. Dosta nelogična pretpostavka, ali uticaj na konačan ishod je zanemarljiv a pojednostavljenje problema ogromno.

    Nakon prihvatanja ove pretpostavke možemo da predefinišemo problem na sledeći način: koliko treba da bude dugačka poluga kojom bi Arhimed mogao ta podigne teret koji ima masu (težinu) Zemlje, i ako bi imao odgovarajući oslonac i dovoljno dugačku polugu da li bi to mogao da uradi.


    Arhimedova poluga

    Masa Zemlje iznosi m1=6.000.000.000.000.000.000.000.000 kg (tj 6E+24 kg), a njen poluprečnik r1=6.500 km (tj 6,5E+6 m). Dužina ove strane poluge ne mora da iznosi ovoliko, može da bude i više i manje. AKo je dužina veća onda bi i druga strana morala da bude višestruko duža, ako je manja… pa možda bi bilo problema jer je Zemlja okrugla. Izabrao sam ovu vrednost jer sam pretpostavio da je Zemlja sfera, i da “stoji” na poluzi. Možete da promate i sa manjim i većim vrednostima, to neće mnogo uticati na konačan zaključak.

    Prepostavimo da Arhimed ima masu od m2=100 kg (pretpostavljam da će Arhimed da stane na drugi kraj poluge, to je efikasnije nego da ga pritiska rukom).

    Ako sada ove vrednosti ubacimo u gornju formulu i iz nje izračunamo r2, tj potrebnu dužinu poluge da bi Arhimed i teret mase Zemlje bili u ravnoteži dobijamo:

    r2 = (6E+24 * 6,5E+6) / 100 = 3,9E+29 metara

    odnosno, poluga bi trebala da bude dugačka “samo”:

    390.000.000.000.000.000.000.000.000.000 metara

    Sviđa vam se ovaj broj? Imate li ideju koliko je to stvarno veliko? Nemate? Nemam ni ja, ali ako uporedimo sa nekim rastojanjima koja, recimo, razumemo biće lakše da shvatimo. Rastojanje od Zemlje do Sunca iznosi 150.000.000.000 metara (1,5E+11), hm… to je neuporedivo manje u odnosu na neophodnu dužinu poluge. Da bi govorili o još većim rastojanjima treba nam neka praktičnija jedinica za dužinu.

    Kada se govori o ovoliko velikim rastojanjima praktičnije je, umesto metra, koristiti jednu drugu jedinicu – svetlosnu godinu. Svetlosna godina je rastojanje koje pređe svetlost za godinu dana, krećući se brzinom od 300.000 km/s. Svetlosna godina iznosi (9,5E+15 m):

    1 svetlosna godina = 9.500.000.000.000.000 metara

    Izražena u ovim novim jedinicama dužina poluge trebala bi da bude

    r2 = 41.000.000.000.000 sv. god. (4,1E+13 sv. god)

    Nama najbliža zvezda nalazi se na oko 4 svetlosne godine, prečnik naše galaksije iznosi oko 100.000.000 svetlosnih godina, najbliža galaksija nalazi se na oko 2.000.0000 svetlosnih godina. Još uvek ni blizu…. pa koliko bi onda trebala da bude dugačka ta poluga?

    Na žalost, niko na planeti ne može da navede primer nečega što je toliko daleko, niti će iko u skorije vreme videti bilo šta toliko udaljeno, jer…. potrebna dužina poluge veća je od celog svemira koji mi možemo da vidimo! Najdalji objekat koji teoretski možemo da vidimo nalazi se na rastojanju od oko 13 milijardi svetlosnih godina, tj. 13.000.000.000.

    Pitam se kako bi Arhimed stigao do kraja takve poluge kada čak ni svetlost, koja je krenula tako davno, u vreme kada je nastao Univerzum, do danas još nije uspela da pređe toliki put.

    B92







    • Page 1 of 1
    • 1
    Search:

    Free web hostinguCoz
    MyForum™MADE BY Kubanac & Ilija